2016 Winners

2016 Winners

Best in Show – Jacquet-Lucas Award

Quantitative Characterization of Fracture Features in Titanium Alloys (Class 2)

Vikas Sinha
UES, Inc.
Beavercreek, OH
Sushant Jha
Universal Technology Corp.
Dayton, OH
Adam Pilchak, Reji John, and James Larsen
Air Force Research Laboratory, Materials and Manufacturing Directorate
Wright-Patterson Air Force Base, OH
William Porter, III
University of Dayton Research Institute
Dayton, OH

The DuBose-Crouse Award

Heat Tinting Used for Identification of Titanium and Titanium Alloy Phases (Class 1)

Derek Barnes
Product Evaluation Systems
Latrobe, PA

George L. Kehl Award

Cooking with Clad (Class 3)

Amanda Ruschel and Daniel Weinstock
Lehigh University, Department of Materials Science and Engineering
Bethlehem, PA

Class 1 – Light Microscopy, All Materials

First Place

Heat Tinting Used for Identification of Titanium and Titanium Alloy Phases
Derek Barnes
Product Evaluation Systems
Latrobe, PA

Second Place

Flowforming of Austenitic Stainless Steel
Don Susan, Alice Kilgo, and Shelley Williams
Sandia National Laboratories
Albuquerque, NM

Class 2 – Electron Microscopy, All Materials

First Place

Quantitative Characterization of Fracture Features in Titanium Alloys
Vikas Sinha
UES, Inc.
Beavercreek, OH
Sushant Jha
Universal Technology Corp.
Dayton, OH
Adam Pilchak, Reji John, and James Larsen
Air Force Research Laboratory, Materials and Manufacturing Directorate
Wright-Patterson Air Force Base, OH
William Porter, III
University of Dayton Research Institute
Dayton, OH

Second Place

Advanced Microstructural Analysis of Additively Manufactured Alloy 718
Giacomo Bertali
The School of Materials, The University of Manchester
Manchester, UK

Third Place

Metallography & Microanalysis Enable Z Testing of High Strength Steel Plate
Eric Lynch, Keith Taylor, and Matthew Werner
SSAB
Muscatine, IA

Honorable Mention

Atomic Behavior of the Nano Fuel Cell
Takeshi Daio
Osaka University
Osaka, Japan

Honorable Mention

Kinetically Activated Bainite (KAB) Steels
Peter Kirbiš
Metal Ravne d.o.o, Darja Jenko
Laboratory of Applied Surface Science
Slovenia, Europe

Class 3 – Student Entries – All Materials (Undergraduate Students Only)

First Place and the George L. Kehl Award

Cooking with Clad
Amanda Ruschel and Daniel Weinstock
Lehigh University
Bethlehem, PA

Second Place

Untapped Potential
Donny Stires and Conor Smith
Lehigh University
Bethlehem, PA

Third Place

Chomping at the Bit!
Ally Fraser and Rachel Weckselblatt
Lehigh University
Bethlehem, PA

Honorable Mention

How They're Linked
Michael Pires and Joshua Smeltzer
Lehigh University
Bethlehem, PA

Honorable Mention

Enhancing the Grain Boundary and Second Phase Strengthening
Zhangwei Wang
Dartmouth College
Hanover, NH

Honorable Mention

Recrystallization of Fe36Ni18Mn33Al13 Alloy
Margaret Wu
Dartmouth College
Hanover, NH

Class 4 – Artistic Microscopy (Color)

First Place

Micro Tumbleweeds
Dale Hensley and Bernadeta Srijanto
Oak Ridge National Laboratory
Oak Ridge, TN

Second Place

Aluminum-Lithium Alloy Friction Stir Weld
Harold Claytor and Stephen Hales
NASA Langley Research Center
Hampton, VA

Third Place

Blue Coral Rust
Dale Hensley and Bernadeta Srijanto
Oak Ridge National Laboratory
Oak Ridge, TN

Honorable Mention

Tungsten Filament Wire Crystal Growth
Sheri Neva
SEAL Laboratories
El Segundo, CA

Honorable Mention

Cotton Candy Last Stage Recrystallized
Sheri Neva
SEAL Laboratories
El Segundo, CA

Honorable Mention

New Planet 2K16
R.Nagalakshmi
Welding Research Institute
Tamilnadu, India

Honorable Mention

Blue Parrott
Peter Kirbiš
Metal Ravne d.o.o, Darja Jenko - Laboratory of Applied Surface Science
Slovenia, Europe

Honorable Mention

Texas Heat Tint
Mitchell Trevino
Stress Engineering Services
Houston, TX

Class 5 – Artistic Microscopy (Black and White)

First Place

Sponge Coral Rust
Dale Hensley and Bernadeta Srijanto
Oak Ridge National Laboratory
Oak Ridge, TN

Second Place

Zebra Stripe Slag Inclusions in Tensile Specimen from Pattern Welded Sample
Adam Haskins
METL
Phoenix, AZ

Third Place

Chaos from Order
Michael Deagen
Rensselaer Polytechnic Institute
Troy, NY

Honorable Mention

White Cast Iron
Sheri Neva
SEAL Laboratories
El Segundo, CA

Honorable Mention

Fruit Fly Eye
Sheri Neva
SEAL Laboratories
El Segundo, CA

Honorable Mention

Monolith
Eric Hahn
University of California San Diego - Materials Science and Engineering
La Jolla, CA

Honorable Mention

Ferritic Stainless Steel
Michael Morgan
Faurecia Emission Control Technologies
Columbus, IN

Honorable Mention

The Rocket
Derek Barnes
Product Evaluation Systems
Latrobe, PA